Krzemień pasiasty

Witaj na magneskowym blogu!

Po długiej świątecznej przerwie powracam!

Dzisiaj opowiem Ci o kamieniu niezwykłym - krzemieniu pasiastym.

Krzemień pasiasty był jednym z pierwszych wyjątkowych kamieni jakie poznałam w moim życiu. Jako mała dziewczynka wyjeżdżałam z rodzicami w okolice Kielc do naszej rodziny. Wujek z Ciocią, będący rolnikami, często zabierali nas na spacery po swoich ogromnych polach uprawnych. Przy okazji tych wycieczek mój Tata, pośród wielkiej hałdy kamieni wyjętych spod maszyn rolniczych, pewnego dnia wypatrzył coś niezwykłego - dziwny i niesamowicie piękny, paskowany, beżowo-szary kamień. Początkowo myślał, że to być może agat, które w tych rejonach również często można spotkać, jednak wujostwo szybko wyprowadziło go z błędu. Wszyscy bowiem w tych okolicach wiedzieli czym jest krzemień pasiasty. 

Krzemień pasiasty to mieszanka chalcedonu, opalu, węglanu wapnia i kwarcu. Jego pochodzenie jest wciąż badane, jednak z dużym prawdopodobieństwem, jego budulcem są organizmy żywe, m.in. gąbki, które ok. 150 milionów lat temu zamieszkiwały ciepłe jurajskie morza. Historia przetwarzania krzemienia pasiastego sięga aż neolitu, kiedy to z kawałków kamienia tworzono amulety o znaczeniu kultowym i magicznym.

Zaskakującym jest fakt, że krzemień pasiasty występuje tylko i wyłącznie w Polsce, na bardzo małym obszarze w okolicach Gór Świętokrzyskich. Nigdzie indziej na świecie nie spotkamy tak wyjątkowej mieszanki minerałów tworzącej niezwykłe pasiaste formacje. Niepodważalnym jest więc fakt, że krzemień pasiasty występuje na świecie rzadziej niż diament! 

Pomimo małego obszaru występowania, okazy zebrane w kilku punktach oddalonych od siebie o parę kilometrów mogą mocno się różnić. Znajdziemy krzemienie o wstęgach w odcieniu ciemno- do jasnoszarego, ale także takie, w których przeważa barwa beżowa lub pojawia się kolejna, dodatkowa wstęga o zabarwieniu niemal brunatnym.

Na zdjęciach poniżej zobaczysz charakterystyczne pasy na nieoszlifowanym kamieniu oraz moją najnowszą bransoletkę z oszlifowanych kuleczek z przeważającą beżową barwą.

Na krzemieniu pasiastym mocno poznała się Victoria Beckham, która kilka lat temu pokazując się na czerwonym dywanie w wyjątkowej biżuterii z krzemienia oprawionego w srebro zrobiła niemałą furorę i rozpropagowała nasze dobro narodowe na całym świecie.

Co do właściwości krzemienia pasiastego - mówi się, że jest kamieniem optymistów. Pobudza naszą energię życiową i napędza w nas radość. Fizycznie pomaga nam zwalczać bóle mięśni i stawów, wspomaga rekonwalescencję po złamaniach i skręceniach kończyn.

Zastanawiasz się nad prezentem dla znajomego zza granicy? Myślę, że krzemień pasiasty w formie biżuterii lub wypolerowanej bryłki będzie czymś na prawdę wyjątkowym!

Dziękuję Ci, że zechciałaś tu zajrzeć!

Do zobaczenia na moim facebooku i instagramie!

Magneska.pl

P.S. Na zdjęciach okaz znaleziony przez mojego Tatę jakieś 18 lat temu we wsi Gołuchów ;) 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć