Kamienie o czerwonej barwie

Witaj na magneskowym blogu!

Dzisiaj opowiem o minerałach o czerwonej barwie.

Czerwień jest potężnym i głębokim kolorem. Na co dzień nosimy ją dla podkreślenia naszej kobiecości i wyjątkowości. Lubimy za jej pośrednictwem krzyczeć i wyrażać swoje prawdziwe Ja! Czerwień jest zawsze w modzie. Jest zmysłowa i bardzo pociągająca. W leczeniu barwami stosowana jest do polepszenia krążenia i podniesienia ciśnienia krwi.

A jak jest z czerwienią i minerałami? Czy wiesz jaki wpływają na Ciebie kamienie w tym kolorze?

Czerwone minerały mają potężny wpływ na nasze ciało, przynosząc poczucie ciepła, zadowolenie i działając stymulująco na nasze zmysły. Stres fizyczny, umysłowy czy środowiskowy powoduje, że odczuwamy chłód, przygnębienie i brak energii. Blask i głęboka barwa czerwonych kamieni odnawiają naszą siłę i zdolność pokonywania przeciwności oraz łatwość w podejmowaniu decyzji. Spośród kamieni w kolorze czerwonym należy wyróżnić przede wszystkim granat, rubin, czerwone tygrysie oko (bawole oko), czerwony jaspis i spinel.

Zacznę od granatów, ponieważ mam do nich niesamowitą słabość. Granaty to niezwykle piękne kamienie. Słowo granat pochodzi od łacińskiego granatum, oznaczającego owoc granatu, ze względu na podobieństwo do ziarenek tych owoców. Celtowie i jubilerzy wczesnego średniowiecza powszechnie wykorzystywali granaty do zdobienia pierścieni, broszek, zapinek i naszyjników. Uważano je za kamienie o dużej mocy chroniącej właścicieli.

Granaty są dużą grupą minerałów o dość zróżnicowanych składach chemicznych i zmiennej barwie. Są krzemianami, które ponadto zawierają wapń, żelazo, glin, magnez, mangan lub chrom. Wśród granatów wyróżnia się sześć głównych ogniw (odmian):

  • pirop – najbardziej popularny - o barwie jaskrawej czerwonej do ciemnoczerwonej (Mg3Al2[SiO4]3),
  • ciemnoczerwony lub brunatno czerwony almandyn (Fe3Al2[SiO4]3)
  • andradyt przez dodatek żelaza charakteryzujący się barwą brunatną, czarną lub zieloną (Ca3Fe2[SiO4]3)
  • grossular, którego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy agrestu Ribes grossularia, ponieważ barwą pomarańczową do zielonej i kształtem przypomina owoce agrestu (Ca3Al2[SiO4]3)
  • spessartyn odkryty po raz pierwszy w mieście Spessart w Niemczech, charakteryzujący się barwą różową, przez brunatną do pomarańczowej (Mn3Al2[SiO4]3)
  • uwarowit – bardzo rzadka odmiana o wyjątkowej, szmaragdowej barwie (Ca3Cr2[SiO4]3).


Granaty  występują  głównie w Afryce, Brazylii, Czechach, Indiach i Sri Lance. Ich noszenie zapewnia równowagę umysłową, emocjonalną i cielesną. Pomagają lepiej wyrażać i okazywać miłość. Otwierają drogi do osiągnięcia sukcesu i dostatku. Granaty są polecane dla dzieci z problemem nadaktywności psychowo-ruchowej, kierują ich energię na spokojniejsze tory. Ponadto granaty usuwają stany depresyjne, wspomagają leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Regulują ciśnienie krwi i pomagają osobom zmagającym się z anemią.

Granat astrologicznie przypisywany jest osobom spod znaku Barana, Skorpiona i Koziorożca oraz jest klasycznym kamieniem narodzin w miesiącu styczniu.

W moim sklepie biżuterię z granatu znajdziesz tutaj!

Następnym kamieniem, o którym chciałabym Tobie opowiedzieć jest rubin – jeden z najbardziej cenionych i znanych kamieni szlachetnych. Rubin jest czerwoną odmianą korundu – drugiego co do twardości minerału po diamencie. Pod względem chemicznym jest on tlenkiem glinu, zabarwionym na czerwono śladową ilością chromu. Rubiny występują w wielu miejscach na Ziemi w formie pojedynczych kryształów lub skupisk drobniejszych. Najlepszej jakości kryształy wydobywa się w Birmie. Charakteryzują się one przepięknym, głębokim odcieniem czerwieni, zwanej „gołębią krwią”. Ponadto rubiny wydobywa się także w Afganistanie, Afryce, Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych.

Rubiny były cenione już w dawnych czasach, uważano je za symbol godności królewskiej – były umieszczane w koronach i diademach jako symbole dobrobytu, siły i władzy. Słowo rubin pochodzi od łacińskiego ruber – czerwony. Rubin jest najczęściej wymienianym kamieniem szlachetnym w Biblii, a w Starym Testamencie Bóg zawiesza rubin na szyi Aarona jako „władcę kamieni”.

We wschodniej mitologii rubin jest opisywany jako kropla krwi z serca Matki Ziemi i to właśnie właściwości rubinu doskonale wspomagają leczenie chorób krwi – anemii czy problemów z krążeniem. Rubin stymuluje silne i pozytywne uczucia, pobudza w nas miłość i chęć do życia. Pomaga zharmonizować energię cielesną z duchową.

Rubin jest odpowiednim kamieniem dla osób spod znaku Barana, Raka, Lwa, Skorpiona i Koziorożca oraz kamieniem narodzin dla lipca.

Kolejnym  kamieniem godnym uwagi jest czerwone tygrysie oko, zwane inaczej bawolim okiem. Czerwone tygrysie oko to nazwa nadana kamieniowi o szczególnym wyglądzie. Jest to kwarc z gęsto ułożonymi równolegle wrostkami krokidolitu i hematytu tworzącymi smugi z efektem kociego oka. Bawole oko jest rzadką odmianą tygrysiego oka, występuje głównie w Australii, Indiach, Birmie, Afryce Południowej i USA. Czerwoną barwę kamienia zazwyczaj uzyskuje się w sposób sztuczny, poprzez podgrzanie klasycznego żółtego tygrysiego oka. Jako kamień półszlachetny bawole oko było powszechnie stosowane w jubilerstwie już w średniowieczu. Najpopularniejszym był szlif kaboszonowy, którym zdobiono przede wszystkim męskie pierścienie.

Bawole oko ma działanie ogrzewające nasz organizm. Pomaga pokonać ospałość i monotonię. Delikatnie pobudza ciało i stymuluje energię seksualną. Jest odpowiednim kamieniem, łącznie z różowym kwarcem, używanym podczas kąpieli, by łagodzić emocje. Jest polecany wspomagająco przy leczeniu chorób układu oddechowego.

Astrologicznie kamień przypisywany jest osobom spod znaku Raka, Lwa, Wagi i Ryb.

Przyszła kolej na czerwony jaspis. Jaspis obejmuje grupę kamieni o rozmaitych zabarwieniach, w zależności  od rodzaju barwnych wrostków w masie kwarcu. Czerwony jaspis jest zabarwiony hematytem i występuje w seriach skalnych o dużej miąższości. Intensywną barwę wydobywa się dzięki polerowaniu. Już w czasach starożytnych jaspis był używany do układania mozaik, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach budowli. Łączono go z marmurem, co dawało znakomity efekt, zwłaszcza na posadzkach. Jaspis jest stosunkowo twardym kamieniem, jednak łatwo poddaje się rzeźbieniu. Dawniej często wykonywano z niego pieczęcie osobiste oraz używano jako oczka pierścieni pieczętnych z herbem lub innym rysunkiem. Czerwone jaspisy wydobywa się w Brazylii, Francji, Niemczech, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Występują one także w Polsce, między innymi na Ziemi Świętokrzyskiej.

W uzdrawianiu jaspis czerwony stosuje się do wzrostu energii i poprawienia umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi. Jest to kamień wzmacniający i polepszający nasze życie codzienne. Podobnie jak rubin czy bawole oko sprzyja poprawie krążenia krwi i rozgrzewa organizm. Poprawia poczucie wiary w siebie i zachęca do działania.

Jaspis jest polecany osobom spod znaku Barana, Bliźniąt, Panny, Skorpiona i Koziorożca.

Na deser zostawiłam sobie spinel - bardzo atrakcyjny kamień szlachetny o barwie czerwono-różowej, ale popularne są także jego odmiany zielone, niebieskie, brunatne, fioletowe i czarne.  Jest on tlenkiem magnezu oraz glinu i podobnie jak rubin swoje zabarwienie uzyskuje dzięki domieszce chromu. Dawniej wszystkie czerwone przezroczyste kamienie były nazywane rubinami, ale sprawdzenie ich twardości pozwala odróżnić rubin (twardość 9) od spinelu (twardość 8). Nazwa spinelu nawiązuje do naturalnych kształtach o ostrych krawędziach tego minerału (po łacinie spina znaczy kolec, cierń). Słynny historyczny przykład omyłkowej identyfikacji tego kamienia dotyczy wielkiego, tzw. rubinu Czarnego Księcia z korony brytyjskich królów z wieku XIV. Jest on w rzeczywistości bardzo dużym spinelem o pięknej, czerwonej barwie, co odkryto dopiero w XIX w.

Spinele występują przede wszystkim na terenie Afganistanu, Brazylii, Indii, Birmy i Sri Lanki

Spinel jest kamieniem o silnym działaniu. Wzmacnia pewność siebie i oczyszcza. Wpływa energetyzująco na ciało i umysł, sprzyja korzystnemu wyglądowi, odświeża spojrzenie na przyszłość. Służy do odtruwania ciała, neutralizuje przykre doświadczenia emocjonalne.

Działanie atrologiczne czerwonego spinelu niestety nie jest mi znane i żadne z dostępnych źródeł wiedzy na jego temat nie podejmuje tej kwestii.

Temat czerwonych kamieni uważam za zamknięty! Mam nadzieję, że zaciekawił Cię ten artykuł.

Miło mi, że zechciałaś tu zajrzeć.

Do zobaczenia na moim facebooku i instagramie!

Magneska.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć