Jadeit - kamień na każdy dzień

Witaj na magneskowym blogu!

Dzisiaj parę słów o jadeicie - najpopularniejszym kamieniu XXI wieku.

Jadeit to kamień mocno rozpowszechniony na całym świecie. Kupując pierwsze bransoletki z kamieni naturalnych, zazwyczaj wybieramy właśnie jadeit. Jest dostępny w przeogromnej palecie barw, w różnych wielkościach, kształtach, przejrzystościach oraz rodzajach powierzchni – od połysku do pełnego matu. Wydobywa się go w wielu miejscach na Ziemi. Największe złoża występują przede wszystkim w Gwatemali, USA, Japonii, Birmie i Rosji.

Jadeit ma długą i interesującą historię. W epoce kamiennej, na długo przed odkryciem metali, był używany do wyrobu toporków i grotów strzał, a także ostrzy służących do cięcia. Z czasem techniki rzeźbienia i polerowania kamieni były ulepszane, zwłaszcza w krajach Azji Wschodniej, głównie w Chinach, ponadto w Ameryce Środkowej – z jadeitu rzeźbiono figurki, maski, ozdobne napierśniki oraz wyroby jubilerskie. Piękne przykłady rzeźb z jadeitu wykonane przez Majów można oglądać w muzeach w Gwatemali. W Chinach bezcenne statuy jadeitowe, często przedstawiające smoki, zdobią pałace i grobowce cesarskie.

Jadeitowe maski w Gwatemalskim muzeum (źródło: http://www.tommangold.com/nicaragua.html)

Nazwa jadeit pochodzi od hiszpańskiego określenia "piedra de ijada", oznaczającego kamień biodrowy, co nawiązuje do przypisywanej jadeitowi zdolności leczenia nerek oraz układu limfatycznego. Ponadto jadeit uspokaja system nerwowy, łagodzi nadmierne podniecenie. Noszony blisko ciała sprzyja spokojowi, dostatkowi i miłości.

Jadeit w swojej pierwotnej, naturalnej formie ma barwę fiołkoworóżową, czerwoną, szarą, kremową do mlecznie białej oraz zieloną. To właśnie intensywnie zielona barwa tak zachwycała starożytnych możnowładców, że potrafili wydać ogromne fortuny dla pozyskania pożądanych jadeitowych rzeźb i biżuterii.  Dzisiaj jadeity, dzięki nowoczesnym technologiom umożliwiającym barwienie jego białej odmiany, dostępne są w niemalże każdym odcieniu. Jadeit chętnie chłonie barwniki i nie oddaje ich z powrotem. Zatem kupując kolorowe kuleczki jadeitu masz pewność, że koraliki nie zafarbują Twoich ulubionych ubrań i skóry, a ich blaskiem i intensywną barwą będziesz mogła się cieszyć przez lata!

W moim sklepie znajdziesz całe mnóstwo biżuterii z jadeitu, w tym pierścionki, bransoletki i naszyjniki.

Miło mi, że tu jesteś!

Do zobaczenia na moim facebooku i instagramie!

Magneska.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć