Diopsyd chromowy

Witaj na magnesowym blogu!

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci o kamieniu, który ostatnio wprowadziłam do sprzedaży w moim sklepie. Mowa o diopsydzie.

Diopsyd jest przepięknym minerałem z grupy piroksenów (grupa minerałów skałotwórczych), występuje w skałach metamorficznych, magmowych, a także w meteorytach. Jest krzemianem wapnia i magnezu CaMg[Si2O6], tworzy kryształy słupkowe z dobrą łupliwością i szklistym połyskiem. Zielone zabarwienie jest charakterystyczne dla diopsydu chromowego, który swoją barwę zawdzięcza domieszce chromu w swojej strukturze. Występują jednak inne odmiany diopsydu charakteryzujące się różnymi odcieniami, m.in. są to: diallag – o barwie zielono-szarej do brunatnej, hedenbergit – czarny z jasnoszarym unerwieniem, johannsenit – minerał o spektrum barw od beżu do zieleni butelkowej czy violan – błękitno-niebieski do intensywnie fioletowego.

Diopsyd chromowy, który znajdziesz w moim sklepie ma przepiękną, złocistozieloną barwę i jest minerałem dichroicznym – oznacza to, że oglądany w świetle spolaryzowanym z jednej strony jest oliwkowozielony, z innej zaś niemal trawiastozielony.

diopsyd odmiany.jpg

Diopsyd jest minerałem powszechnym. Występuje na terenie Rudaw w Niemczech, w austriackich Taurach Wysokich, we włoskim Piemoncie i przy Wezuwiuszu, a także w Polsce - w Górach Izerskich, na Dolnym Śląsku oraz na Przedgórzu Sudeckim. Spotyka się go najczęściej w towarzystwie innych minerałów jak granat, wezuwian, zoizyt, beryl czy prehnit.

Jeśli chodzi o działanie zdrowotne diopsydu, przypisuje się mu właściwości nowego wzrostu, odnowy, przekazywania pozytywnej energii całemu organizmowi. Noszenie diopsydu blisko ciała pomaga przezwyciężaniu depresji, odzyskaniu sił fizycznych oraz przyspieszeniu odbudowy organizmu na poziomie komórkowym. Minerał daje poczucie równowagi i koncentracji. Usuwa stres uczuciowy i fizyczny, sprzyja głębokiemu odprężeniu. Barwa diopsydu chromowego zapewnia także symboliczną łączność z królestwem przyrody – zielenią i życiem na Ziemi.

W mojej bransoletce równoważącej czakry diopsyd zajął honorowe, centralne miejsce między awenturynem i cytrynem odpowiadając za czakrę serca. Diopsyd znajdziesz także w innych bransoletkach na sznurku i pierścionkach.

Pier%C5%9Bcionek%20elastyczny%20Unique%20diopsyde.jpg75627375_412021989721209_4693247670716727296_n.jpgpier%C5%9Bcionek%20elastyczny%20black%20and%20diopsyde.jpg

Kolejny wpis już niebawem! Tym razem przygotuję parę słów o lapisie lazuli :)

Tymczasem do zobaczenia na moim facebooku i instagramie!

Magneska.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć