Supermetal - stal chirurgiczna

Witaj na magneskowym blogu!

Dzisiaj parę słów o stali chirurgicznej...

Stal chirurgiczna w ostatnich latach zyskuje mocno na popularności. Wraz z miedzią podbija biżuteryjny świat, stając w szranki z co raz bardziej zanieczyszczonym srebrem i złotem. Stal odkryłam stosunkowo niedawno, jednak w moich oczach szybko zasłużyła na miano supermetalu. Dlaczego jest taka super i czym w ogóle jest stal chirurgiczna? O tym wszystkim opowiem Tobie już za moment.

Jakiś czas temu, kiedy wprowadziłam do sprzedaży biżuterię srebrną wiele moich Klientek zaczęło pytać o biżuterię równie trwałą, ale taką która nie uczuli, ponieważ wiele z Nich nie mogło nosić ani srebra, ani złota. Od razu na myśl przyszła mi stal chirurgiczna – stop metali wykorzystywany na co dzień w medycynie- implantologii i protetyce, jak również w każdej polskiej kuchni w postaci noży i garnków oraz w zegarkach z metalowymi bransoletami. Stal jest jednym z najbezpieczniejszych dla człowieka metali. Obawiałam się jednak jak stal poradzi sobie z zabrudzeniami i zarysowaniami i czy jej ewentualne mikro-uszkodzenia nie wpłyną negatywnie na właściwości antykorozyjne i antyalergiczne. Żeby się upewnić  jak sprawa będzie wyglądać w praktyce oddałam się długiej lekturze na temat stali, żeby poznać jej dokładną budowę i właściwości fizyczne.

Stal chirurgiczna zwana jest także stalą nierdzewną, stalą szlachetną lub stalą jubilerską. Jest stopem żelaza z dodatkiem innych pierwiastków poprawiających jej właściwości. Stal dzieli się na 4 kategorie – 200, 300, 400 i 500 sklasyfikowane ze względu na skład chemiczny. Stal z grupy 300 jest najbardziej odporna korozję, a jej podtyp 316L jest wykorzystywany w biżuterii i medycynie.  W składzie stali 316L znajdziesz chrom, molibden, krzem, węgiel, mangan, fosfor, siarkę, azot oraz co zaskakujące – nikiel. Stal 316L mimo tego, że jest antyalergiczna zawiera aż 10-13% niklu, najgorszego biżuteryjnego alergena. Jednak dzięki charakterystycznej, chemicznej budowie stali nikiel przedostaje się do naszego organizmu w średniej ilości 0,01 μg/cm²/tydzień, czyli kolokwialnie mówiąc tyle co kot napłakał i nie odczuwamy żadnych tego skutków. Pisząc o charakterystycznej budowie chemicznej miałam na myśli fakt, że stal pokryta jest warstwą tlenków chromu, które stanowią barierę dla przedostawania się niklu z jej wnętrza. Tlenki chromu działają także w drugą stronę zapewniając ochronę stali z zewnątrz przed działaniem wody, soli czy kosmetyków. Nawet jeśli bariera zostanie przerwana, tlenki chromu samoczynnie się odnawiają, tworząc bardzo inteligentną ochronę metalu. Stal charakteryzuje się także większą twardością od srebra, więc możesz liczyć na to, że zawieszki i kolczyki będą odporniejsze na zarysowania.

Co zrobić jeśli Twoja biżuteria ze stali mocno się zabrudzi? Nic prostszego – wystarczy mydło, ciepła woda i miękka ściereczka do dokładnego wysuszenia i wypolerowania.

W moim sklepie oferta biżuterii ze stali chirurgicznej jest dosyć spora. Znajdziesz tutaj głównie kolczyki i bransoletki ze stali chirurgicznej, a konkretniej bransoletki z zawieszkami ze stali. Stal uwielbiam łączyć z kamieniami naturalnymi i szkłem – czyli tym, co w połączeniu ze stalą przetrwa próbę czasu i wytrzyma niekorzystne warunki fizyczno-chemiczne panujące na naszej skórze. Jak pewnie zauważyłaś oprócz klasycznej stali w kolorze srebrnym w sklepie pojawia się także stal złota – jest ona pokrywana cieniutką warstewką złota i galwanizowana. Jednak tak jak w przypadku srebra pozłacanego przy bardzo intensywnym trybie życia i przy tym intensywnym użytkowaniu biżuterii, złota warstwa może się ścierać. Stalowy asortyment sklepu już niebawem poszerzy się o pierścionki. W ich oczkach będę umieszczać kaboszony z kamieni naturalnych. Prototypy są już gotowe i intensywnie testowane. I zdradzę Ci, że wyglądają i noszą się znakomicie!

Miło mi, że tu jesteś!

Do zobaczenia na moim facebooku i instagramie!

Magneska.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć