Jak dbać o biżuterię?

Cześć!

Tym razem przygotowałam dla Ciebie krótki wpis na temat pielęgnacji biżuterii. Poniżej znajdziesz praktyczne porady dotyczące czyszczenia, użytkowania i przechowywania ręcznie robionej biżuterii dostępnej w moim sklepie www.magneska.pl

Jeśli dokonałaś zakupów w moim sklepie w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, w Twoje ręce z pewnością wpadła karteczka z króciutkim opisem obchodzenia się z wytwarzaną przeze mnie biżuterią. Na karteczce zawarte zostały krótkie komunikaty: unikaj kontaktu z wodą, chroń przed kosmetykami, przechowuj w oryginalnym opakowaniu, bądź delikatny. W tym wpisie chciałabym owe komunikaty odrobinę rozwinąć. Zapraszam do lektury!

Unikaj kontaktu z wodą. O ile sznurki nylonowe i poliestrowe, których używam do tworzenia biżuterii mają wysoką odporność na kontakt z wodą, na tyle pozostałe elementy, jak kamienie naturalne i akcesoria metalowe już niestety nie. Woda, w tym szczególnie chlorowana, stosowana na basenach oraz woda słona znajdująca się we wszystkich morzach i oceanach może powodować matowienie i przebarwienia elementów metalowych i kamieni. Niektóre z kamieni naturalnych, jak hematyt czy angelit nie bardzo tolerują kontakt z wodą. Hematyt pod wpływem nadmiernego moczenia może utlenić się i pęknąć, natomiast angelity mogą zamieniać się w gips i również skończyć jako kamienne okruchy. Ponadto kamieniami, które źle reagują na kontakt z wodą i wodą słoną są: kalcyt, kyanit, malachit, kamień księżycowy, opal, selenit i topaz. Zwracaj także uwagę na miejsce przechowywania biżuterii. Unikaj miejsc o wysokiej wilgotności powietrza jak np. łazienka. Znacznie lepsza będzie ciemna, sucha szuflada w sypialni.

Chroń przed kosmetykami. Podobnie jak w przypadku wody, niektóre kamienie w kontakcie z substancjami chemicznymi mogą ulegać matowieniu i uszkodzeniom. Ochroną przed kosmetykami należy także objąć wszelkie elementy metalowe oraz gumki silikonowe, używane w pierścionkach elastycznych i klasycznych bransoletkach z koralików. Gumka, często narażona na kontakt z mydłami, perfumami i innymi substancjami codziennego użytku, może w szybkim czasie stracić swoje elastyczne właściwości, zmurszeć i skruszyć się, co w konsekwencji zaprowadzi do jej całkowitego zerwania się i zniszczenia biżuterii. Dlatego też, moją radą jest zakładanie biżuterii dopiero po porannych czynnościach pielęgnacyjnych, tj. robieniu make-upu, nakładaniu kremów itp. i zdejmowaniu jej przed wieczornymi rytuałami kosmetycznymi. Dodatkowo (wiem, że to upierdliwe), ale postaraj się przed myciem rąk zdejmować z palców pierścionki elastyczne. Takim zabiegiem z pewnością przedłużysz ich żywot.

Przechowuj w oryginalnym opakowaniu. Każdy egzemplarz biżuterii wysyłam do Ciebie wraz z ozdobnym woreczkiem wykonanym z pół-weluru. Woreczek ten ma zabezpieczyć Twoją biżuterię przed zakurzeniem, zarysowaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz co jest bardzo ważne w przypadku kamieni naturalnych – przed promieniami UV. Niektóre z kamieni tracą kolor pod wpływem promieni słonecznych. Pozostawienie ametystu, akwamarynu, awenturynu, cytrynu, fluorytu, szafiru czy wszelkich kolorowych odmian kwarcu na słońcu, spowoduje ich wyblaknięcie. Nasłonecznione miejsca będą również niebezpieczne dla pierścionków elastycznych i innych wyrobów biżuteryjnych, których bazą jest silikonowa gumka. Gumka, podobnie jak w akapicie o kosmetykach, narażona na ciągłe ogrzewanie do bardzo wysokich temperatur i naprzemienne chłodzenie, również straci swoją zdolność do rozciągania się. Dlatego też staraj się przechowywać swoje biżuteryjne skarby w opakowaniach, w których otrzymujesz ode mnie biżuterię – woreczkach lub kartonikach, z dala od słońca.

Bądź delikatny. Biżuteria nie lubi szaleństw. Unikaj szarpania, zdejmuj i zakładaj biżuterię po jej wcześniejszym rozpięciu. Biżuterię zawsze trzymaj pewną, ale zarazem delikatną ręką – staraj się, żeby nie spadała na twarde podłoża z dużych wysokości, unikniesz jej mechanicznych uszkodzeń. Pamiętaj, że niektóre kamienie, jak diopsyd, kyanit, czarny turmalin czy sodalit są bardzo kruche i nawet drobny upadek może zakończyć się dla nich katastrofą.

Pamiętaj, że pozłacane i posrebrzane powłoki ulegają wytarciu pod wpływem użytkowania. Jest to proces zupełnie naturalny. Wszystkie elementy metalowe, z biegiem czasu, zużywają się i zmieniają swoje właściwości, czego następstwem jest utrata koloru, czasami drobne przebarwienia i wspomniane wcześniej przetarcia powłok. Pamiętaj jednak, że możesz przedłużyć blask i żywotność swojej biżuterii, stosując się do powyższych rad.

W ostatnim akapicie chciałabym po krótce opisać mechaniczne czyszczenie biżuterii. Drobne zabrudzenia możesz usuwać delikatnie wilgotną, miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Pamiętaj, by w miarę możliwości omijać kamienie, które nie lubią wody. Biżuterię srebrną możesz czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego płynami lub nasączanymi chusteczkami. W przypadku płynów, miej na uwadze, żeby nie wrzucać do nich biżuterii z kamieniami, które pod wpływem zawartych w płynie silnych, szybko działających odczynników, mogą się zmatowić lub ulec całkowitemu zniszczeniu np. w wyniku pęknięcia.  

To tyle w temacie pielęgnacji biżuterii. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań pozostaję do Twojej dyspozycji. Możesz skontaktować się ze mną drogą mailową kontakt@magneska.pl lub przez social media – Facebook i Instagram.

Kolejny wpis już niebawem! Tym razem rozprawię się z faktami i mitami dotyczącymi łączenia i nie łączenia kamieni naturalnych.

Aga

Komentarze (1)

    • Elżbieta
    • 2021-11-26 12:38:24
    Polecam :) bransoletki przepiękne a wysyłka expresowa :)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć